Dzisiaj jest: 7.7.2022, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Instalacje w budownictwie

Instalacje elektryczne, teletechniczne, gazownictwo, instalacje wodne, ogrzewanie itp.
Dodaj odpowiedź

Instalacje fotowoltaiczne

rozpoczęty 3 lata temu przez Radek78
2019-01-21 15:30 48%
Panowie..

Czy któryś z was brał pod uwagę instalację fotowoltaiczną przy powstającym budynku? Czynniki ekologiczne są dla mnie nie tak istotne, bardziej możliwość ekonomicznego oświetlenia niewielkiego biura. Ma to w ogóle sens?
odpowiedziano 3 lata temu przez RobertBUD
2019-02-11 11:28 71%
Ma to rację powodzenia, ale jak nastawisz się na powolny zwrot inwestycji. W Polsce niestety pogoda nie rozpieszcza, dopiero w okresie letnim możemy mówić o pozyskiwaniu skutecznie energii elektrycznej ze słońca.

Powiem Ci na przykładzie jednej z rodzin, gdzie zewnętrzna firma montowała instalację. Wydatek rzędu 20 - 30 tysięcy złotych i na pełen zwrot instalacji trzeba czekać kilka lat w zależności od stopnia nasłonecznienia, rozmieszczenia paneli, czy sprzedaży nadwyżki energii. Reasumując po tych powiedzmy 5 -7 latach masz instalację z darmowym prądem, a żywotność paneli datuje się na +/- 30 lat.

Mogę więc założyć, że do zasilania biura w drobny sprzęt elektroniczny taka instalacja da sobie radę. Pytanie tylko, czy jesteś gotów cierpliwie czekać te kilka lat, aż popłynie do Ciebie taki darmowy prąd i wydać te kilkadziesiąt tysięcy jednorazowo?
odpowiedziano 3 lata temu przez FilipHale
2019-02-25 15:48 54%
Jakiś czas temu zastanawialiśmy się w firmie nad taką inwestycją. Wygrały względy ekonomiczne, obecnie nie stać nas na tworzenie instalacji, która się zwróci po wielu latach zanim otrzymamy darmowy prąd.

To dobre rozwiązanie jak masz nadmiar gotówki w firmie :)
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.