Dzisiaj jest: 7.7.2022, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Konstrukcje kratownicowe oraz blachownicowe.

Dodano: 4 lata temu Czytane: 956

Niska masa własna, prostota montażu oraz niewielkie wymiary pozwalają wykorzystywać konstrukcje stalowe przy niemal każdym typie obiektów przemysłowych.

Konstrukcje kratownicowe oraz blachownicowe.
Niska masa własna, prostota montażu oraz niewielkie wymiary pozwalają wykorzystywać konstrukcje stalowe przy niemal każdym typie obiektów przemysłowych. Podstawowy podział wyróżnia konstrukcje blachownicowe oraz konstrukcje kratownicowe. W tym artykule przyjrzymy się bliżej cechom poszczególnych rozwiązań wykorzystywanych w budownictwie i szeroko pojętym przemyśle.

Konstrukcje kratownicowe

Specyfika konstrukcji kratownicowych sprawia, że są one wykorzystywane przede wszystkim do budowania hal przemysłowych oraz targowych. Cechą charakterystyczną są tu stalowe kratownice, które znajdują też zastosowanie w przypadku parterowych konstrukcji. Mowa tu przede wszystkim o obiektach wielkopowierzchniowych rozciągniętych na dużej powierzchni. Wśród właściwości konstrukcji kratownicowych należy wymienić wysoką wytrzymałość oraz lekkość materiału przy jednoczesnym zachowaniu stabilności całej budowli. Taka praca jest nie dość, że dość prosta to jeszcze szybka. W razie potrzeby zmiany miejsca postawienia np. hali przemysłowej można ją stopniowo rozebrać na części pierwsze i postawić w całkowicie innej miejscowości. Otwartość takiej przestrzeni ułatwia wielu przedsiębiorcom nie tylko przemieszczanie się ze swoją działalnością, ale także nieskomplikowane prowadzenie niektórych instalacji wewnątrz budynku. Przykładem jest instalacja elektryczna, która nie wymaga od inwestora żadnego rodzaju dodatkowych działań w celu montażu. Przewody mogą być poprowadzone wzdłuż elementów konstrukcyjnych, z jednoczesnym brakiem narażenia na jakąkolwiek ingerencję w obiekt ze stali. Istotnym plusem konstrukcji kratownicowych jest możliwość rozbudowy, więc jeśli potrzebujemy powiększenie przestrzeni użytkowej to jest to bardzo sensowne rozwiązanie.

Konstrukcje blachownicowe

Podstawową różnicą pomiędzy konstrukcją blachownicową, a kratownicową jest sposób budowy szkieletu nośnego. Wynika to z wykorzystania ram stalowych, które podtrzymują całą konstrukcję oraz wykorzystania dźwigarów oraz słupków na bazie profili spawanych lub cienkościennych. Przy takiej budowie wykorzystywane są także płatwie oraz szyny, dodatkowo wzmacniających całą budowlę. Zaletą zastosowania takiej ilości różnych elementów jest możliwość pozbycia się dużej ilości słupów, która jest obecna u poprzednika. Dzięki temu zwiększa się przestrzeń użytkowa, możemy też postawić budynek nieco niższy ze względu na zintegrowane belki. Jeśli chodzi o sam montaż to jest on bardzo zbliżony do poprzednika, jest tak samo szybki i prosty. W celu zespolenia elementów zwykle dokonuje się ich skręcenie przy użyciu śrub. Istnieje więc możliwość demontażu i przeniesienia w inne miejsce. Ważną dla wielu inwestorów zaletą może być tu brak jakichkolwiek ukrytych przestrzeni, gdzie w przypadku wilgoci mogłaby tworzyć się rdza.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.