Dzisiaj jest: 7.7.2022, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Przedsiębiorstwa przyszłości według firmy Microsoft.

Dodano: 4 lata temu Czytane: 828

Branża produkcji towarów oraz żywności stoi przed wyzwaniem związanym z cyfrową transformacją.

Przedsiębiorstwa przyszłości według firmy Microsoft.
Branża produkcji towarów oraz żywności stoi przed wyzwaniem związanym z cyfrową transformacją. Coraz większą rolę w całym procesie odgrywa monitorowanie danych opartych o informacje pobrane z maszyn produkcyjnych. Takie działania pozwalają zapewnić dużo lepsze efekty niemal w każdym sektorze: od rolnictwa, przez budownictwo przemysłowe, aż na wytwarzaniu stalowych elementów kończąc. Bieżąca kontrola oraz symulacja jest w stanie reagować niemal natychmiast na wszelkie awarie, natomiast sam proces produkcyjny można lepiej dopasować do potrzeb bieżącego funkcjonowania firmy. Wszystko to według firmy Microsoft ma realny wpływ na obniżenie kosztów, stworzono więc model Fabryki Przyszłości.

Jego głównym celem jest ukazanie możliwości związanych z cyfrową transformacją produkcji. Inteligentne algorytmy stają się odpowiedzialne za kontrolę mechanizmów w działaniu wytwórczym i przemysłowym, ponieważ stale gromadzą i analizują dane. Wszystko to następuje przy użyciu czujników i sensorów optymalizujących pracę maszyn i całego zakładu. Ułatwia to nie tylko wykrycie ewentualnych awarii, ale także przesył szczegółowych informacji do struktur przedsiębiorstwa, gdzie są one poddane szczegółowej analizie i planowaniu. Ułatwia to wdrożenie w działalność rozwiązań takich jak planowanie produkcji, logistyki, dystrybucji, czy metod sprzedaży. Eksperci Microsoft wskazują na wykorzystanie cyfrowej transformacji na rzecz globalnego rozwoju niemal każdej branży. Kilkadziesiąt lat temu stawiano na outsourcing, czyli przekazywanie części obszarów w zarządzanie zewnętrznych przedsiębiorstw. Skutkowało to często spadkiem jakości wyrobów oraz kopiowaniem korzystnych rozwiązań z jednej firmy do drugiej. Obecnie obserwujemy rosnącą tendencję do konkurowania, co wiąże się z coraz większymi wymaganiami samych przedsiębiorców co do sposobu zarządzania i wyciśnięcia możliwie jak najwięcej z posiadanych w firmie technologii.

Informacje cyfrowe magazynowane na serwerach przyczyniają się także do zwiększania bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych, co usprawnia cały cykl. Model biznesowy zaprezentowany przez firmę to koncepcja, która usprawnia wdrażanie systemów informatycznych w działalność przedsiębiorstw. Taki koncept ma łączyć trzy dziedziny: produkcję, zarządzanie oraz sterowanie pracą zakładów. Ważnym czynnikiem nowoczesnego rozwoju są wymagania rynku oraz sam klient. Chodzi tu o dbałość o jakość wytworzonych dóbr oraz jak największą wydajność, uwzględnienie możliwości przerobowych, korzystania z symulacji i ciągłe poprawiania procesu aż do uzyskania jak najlepszego efektu końcowego. Wszystko to ma być wynikiem cyfrowej rewolucji z zakresie optymalizacji poszczególnych procesów. Chodzi tu również o rozwiązania związane z właściwym wykorzystywaniem energii elektrycznej, która jest potrzebna do procesu produkcyjnego. Zobacz także: Ocieplenie hali stalowej to konieczność?
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.