Dzisiaj jest: 7.7.2022, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Wynajem magazynu, czy może budowa hali?

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1041
Redakcja poleca!

Rozważając chęć zakupu terenu pod własny magazyn dochodzi niejednokrotnie do momentu, gdy obliczenia finansowe biorą górę i myślimy nad alternatywnymi rozwiązaniami.

Wynajem magazynu, czy może budowa hali?
Rozważając chęć zakupu terenu pod własny magazyn dochodzi niejednokrotnie do momentu, gdy obliczenia finansowe biorą górę i myślimy nad alternatywnymi rozwiązaniami. Zaletą obecnych czasów jest szeroki dostęp do konstrukcji stalowych, które mogą powstać w ciągu kilku miesięcy na wybranej przez inwestora działce. Warto jednak przyjrzeć się dwóm sposobom pozyskania przestrzeni magazynowej: wynajmowi magazynu oraz budowie hali. Pozwoli to wybrać rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Wynajem powierzchni magazynowej

Szereg firm postrzega wynajem magazynu jako idealne rozwiązanie do prowadzenia działalności. Często o wyborze tej opcji decydują czynniki czysto ekonomiczne, mniejsi przedsiębiorcy nie mają środków na pobudowanie własnej hali i wykupienie dodatkowej działki pod nią. Wybierają więc mniejsze ryzyko w postaci wynajmu, a co za tym idzie zobowiązania w zakresie takiego obiektu są znacznie mniejsze i krótkoterminowe. Z takiego rozwiązania korzystają często firmy logistyczne, które działają na wybranym terenie w określonym czasie. Zaletą wynajęcia magazynu jest przede wszystkim możliwość pełnego wykorzystania przestrzeni bez martwienia się o regularne zarządzanie miejscem, zatrudnienie ochrony obiektu, czy jego stan. Krótkoterminowość najmu pozwala wydać za jednym razem znacznie mniej pieniędzy i utrzymać tym samym stabilność finansową firmy. Taka opcja znajduje swoich zwolenników w biznesie ze względu na wygodę, większe przedsiębiorstwa przemysłowe inwestują zwykle środki w zakup i pobudowanie hali magazynowej.

Budowa hali magazynowej

Pierwszą kwestią przy chęci postawienia takiej konstrukcji jest posiadanie własnego terenu, gdzie będzie można taką halę postawić. Jeśli nie posiadamy własnej działki to musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami jej zakupu. Poświęcone na cel budowy obiektu magazynowego środki, zwracają się jednak w funkcjonalności. Wynika to z możliwości dowolnego dostosowania projektu do indywidualnych potrzeb inwestora. Tego typu magazyn jest jak garnitur szyty na miarę, warto jednak wcześniej dokładnie przeliczyć koszty jego postawienia. Kto może skorzystać z takiej oferty? Przede wszystkim firmy o ugruntowanej pozycji, które mogą sobie pozwolić na wykonanie solidnego obiektu na wiele lat. Inwestorzy z wizją ekspansji na kolejne rynki mają szansę wydać pieniądze tylko jeden raz, aby później użytkować magazyn w pełnym zakresie. Dodatkowo własny budynek umożliwia rozbudowę w przypadku chęci zwiększenia przestrzeni magazynowej. Na rynku znajdziemy firmy specjalizujące się w kompleksowym podejściu do budowy hal. Inwestorzy chętnie korzystają z takiej oferty, gdyż prowadzi ona przez cały proces budowy od momentu stworzenia projektu, aż do realizacji i dostosowania się do wszelkich wskazówek.

Nowe, alternatywne rozwiązania „szyte na miarę”

Opcją, która przychodzi do naszego kraju z zagranicy jest wynajem magazynów wybudowanych zgodnie z życzeniem klienta. Inwestor zdecydowany na konstrukcję „build to suit” może bez problemu zlecić realizację postawienia hali zewnętrznej firmie, następnie ją wynajmować. Warunkiem wykonania takiego zlecenia jest zawarcie umowy między stronami na wynajem przynajmniej kilkuletni. Taki budynek można w razie potrzeby rozbudować, czy zmienić funkcjonalność przestrzeni. Przedsiębiorcy muszą się liczyć z czasem potrzebnym na postawienie obiektu uszytego na miarę, który waha się od pół roku do roku. Ostatnim rozwiązaniem jest zakup już stojącego magazynu, niestety dostępność takich budynków w dobrym stanie stoi na niskim poziomie.
 
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.