Dzisiaj jest: 26.9.2020, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Aktualne trendy w przemyśle na 2019 rok.

Dodano: 2 lata temu Czytane: 566

Rozpoczęty rok jest okazją do przyjrzenia się trendom we współczesnym przemyśle. Rozwijające się zakłady produkcyjne ukazują możliwości jakie dają nowoczesne technologie.

Aktualne trendy w przemyśle na 2019 rok.
Rozpoczęty rok jest okazją do przyjrzenia się trendom we współczesnym przemyśle. Rozwijające się zakłady produkcyjne ukazują możliwości jakie dają nowoczesne technologie, gdzie transformacja cyfrowa jest motorem napędowym dla niemal każdej branży. W raporcie przygotowanym przez platformę CB Insights znajdziemy podstawowe trendy potrzebne do skutecznego rozwoju przemysłu. Jakie dokładnie są to rozwiązania?

Czujniki wykorzystywane w przemyśle

Pierwszym trendem jest rosnące zapotrzebowanie firm wykorzystujących czujniki przemysłowe w procesach produkcyjnych i nie tylko. Chodzi tu głównie o wsparcie funkcjonowania firm poprzez bieżącą kontrolę stanu i wydajności maszyn, zużycia energii, danych zawierających stopień zużycia, czy pobieranej do pracy energii. Pozyskiwanie danych staje się w 2019 roku koniecznością ułatwiającą zwiększenie wydajności w pracy przedsiębiorstwa oraz konkurencyjność. Czujniki mają zapewnić ciągłość produkcji, a posiadane dane umożliwią analizę oraz wdrożenie przez inżynierów odpowiednich działań związanych z pracą maszyn.

Aplikacje i platformy IIoT

Według ekspertów dane pozyskiwane z czujników są często nie do wykorzystania przez przedsiębiorców. Ich analiza oraz skuteczne wykorzystanie staje się bezużyteczne według prognozy Instytutu Gartnera. Organizacja wskazuje tu na straty sięgające 90%, dlatego też tak ważna staje się możliwość skutecznej analizy ułatwiającej uzyskanie wysokiej produktywności. Firmy będą stawiały na automatykę całego procesu analizy danych, co ma skutkować dużo skuteczniejszym wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań w firmach. Duże zakłady produkcyjne i budownictwa przemysłowego będą wykorzystywać gotowe systemy umożliwiające pozyskiwanie tysięcy danych generowanych przez wiele czujników podpiętych do urządzeń. Tradycyjna, niezautomatyzowana analiza stałaby się bez udziału platformy IIoT wręcz niemożliwa do wykonania. Automatyczne systemy są w stanie z powodzeniem segregować otrzymane z maszyn dane, prowadzić analizę oraz pełnić rolę interpretującą. To zdecydowanie przyspiesza cały proces, unikamy też możliwości popełnienia błędu przez czynnik ludzki.

Roboty zastępujące niektóre czynności wykonywane przez pracowników

Nie zmieniają się także prognozy, które już w ubiegłym roku zawładnęły częścią czasu medialnego na temat rozwiązań przyszłości stosowanych w przemyśle. Raport „Advanced Manufacturing Trends In 2019” zdaje się potwierdzać znacznie robotyki w 2019 roku. Według danych zaprezentowanych przez Międzynarodową Federację Robotyki w ciągu niespełna dwóch lat, udział inteligentych maszyn w fabrykach wzrośnie o 15%. Daje to aż 1,7 mln nowych robotów przemysłowych wykorzystywanych w celu podniesienia wydajności pracy oraz obniżenia kosztów w największych zakładach produkcyjnych. Poprawiona ma zostać także intuicyjność, co będzie miało wpływ na prostotę współpracy na linii człowiek – robot. Nieco mniej skuteczne „coboty” będą z kolei pomagać pracownikom w ich wykorzystaniu dla wspólnych działań. Te nieco mniejsze od tradycyjnych roboty będą wyposażane w czujniki i algorytmy ułatwiające ochronę pracowników w trakcie wykonywania wielu czynności w przemyśle. Służy to przede wszystkim zmniejszeniu możliwych wypadków w pracy z udziałem dużych robotów o znacznie większej sile.

Analiza w czasie rzeczywistym

Nowoczesne systemy analizujące będą pełniły rolę bufora dla działań poszczególnych maszyn. To one pozwolą na regularną kontrolę maszyn przez 24 godziny na dobę, co ułatwi znalezienie wszelkich uszkodzeń oraz nieprawidłowości w działaniu. Dodatkową zaletą bieżącej analizy będzie możliwość skutecznego planowania dla procesów produkcyjnych z uwzględnieniem wszelkich czynników technicznych, wydajnościowych i ekonomicznych. Produkcja stanie się dużo bardziej skuteczna w wielu przedsiębiorstwach wykorzystujących nowoczesne technologie.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.