Dzisiaj jest: 7.7.2022, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Tynki maszynowe – rozwiązanie dla nowoczesnych i dużych budynków?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1122

Prace budowlane prowadzone przez inwestorów wymagają często skrócenia czasu potrzebnego na wykonanie poszczególnych zadań.

Tynki maszynowe – rozwiązanie dla nowoczesnych i dużych budynków?
Prace budowlane prowadzone przez inwestorów wymagają często skrócenia czasu potrzebnego na wykonanie poszczególnych zadań. Kładzenie tynków tradycyjnych często wydłuża cały proces, z kolei tynki maszynowe mogą go przyspieszyć. Czy w związku z tym tynki maszynowe posiadają wady związane ze znacznie krótszym czasem wykonania?

Zgodnie z nazwą tynk tradycyjny narzucany (gipsowy, cementowo – wapienny) może być nakładany ręcznie. Innym wariantem jest wybór tynków maszynowych, które wykonuje się na bazie suchej mieszanki łączonej z wodą i mieszanych w agregacie. Tak przygotowana baza trafia następnie z agregatu do dyszy pistoletu natryskowego, co umożliwia aplikację w krótszym czasie i to na dużej powierzchni. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim krótszy czas wykonania, ale też mniejsza przestrzeń potrzebna do przygotowania mieszanki. Chodzi tu o teren do składowania piasku, przygotowania wapna oraz ustawienia betoniarki mieszającej wszystkie składniki jak ma to miejsce przy tynkach tradycyjnych. Wykonanie tynków maszynowych jest znacznie krótsze w porównaniu do tynków narzucanych, taką powłokę wykonamy przy użyciu natrysku nawet 4 razy szybciej. Powłoka natryskowa powinna być położona w okresie uzyskania stanu surowego zamkniętego. Bardzo wygodne jest posiadanie w budynku położonych już instalacji centralnego ogrzewania, wodno – kanalizacyjnych oraz elektrycznej. Położenie powłoki jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy temperatura wynosi minimum +5 stopni Celsjusza.

Miejsca newralgiczne takie jak stolarka okienna i drzwiowa oraz punkty położonych instalacji należy zabezpieczyć. Tynki maszynowe cementowo – wapienne kładzie się zawsze dwuwarstwowo, najpierw proces „obrzucania”, następnie właściwa warstwa tynku po wysuszeniu powierzchni. Natrysk musimy wykonać zgodnie ze sztuką, konieczny jest tu okres dokładnego wysychania pierwszej warstwy. Musimy pamiętać, że jest ona dość gruba, wyschnięcie powłoki może zająć 2 - 3 dni. Po jej zaschnięciu możemy przystąpić do położenia właściwej warstwy, czyli tynkowania. Przeciętna grubość tynku maszynowego wynosi do kilkunastu milimetrów, a całą powierzchnię należy sprawdzić poziomicą w celu wyeliminowania ewentualnych nierówności związanych z różnicą w położonej przy użyciu natrysku grubości powłoki. Powłokę do zacierania możemy przygotować już w momencie wstępnego związania, kiedy to ściana nie uzyskała pełnej twardości. Do zacierania polecamy sposób mechaniczny, który w połączeniu z tynkiem maszynowym przyspiesza cały proces.

To tyle jeżeli chodzi o zastosowanie tynków maszynowych cementowo – wapiennych. W przypadku nakładania tynków wapiennych proces ten jest zgoła podobny do poprzedniego. Różnicą jest tu przede wszystkim znacznie wydłużony czas potrzebny na wysychanie powierzchni. Sposób nakładania jest tu identyczny, proces wykonujemy przy użyciu agregatu i wstępnego równania przy użyciu łat typu H oraz łat trapezowych. Powierzchnię należy sprawdzić poziomicą i jeżeli uzupełniliśmy wszystkie braki materiału to możemy przystąpić do wygładzania. Podobnie zalecamy wykorzystanie mechanicznej zacieraczki przyspieszającej cały proces. Tynki wapienne nakłada się dużo grubiej, jest to warstwa grubsza nawet dwukrotnie. Czas potrzebny na wyschnięcie całej powierzchni wynagradzają jednak właściwości tynków wapiennych. Cechują się one wysoką paroprzepuszczalnością. Umożliwia to położenie tynków w miejscach o większej wilgotności.

Ostatnim rodzajem powłoki jest tynk maszynowy gipsowy, który cechuje się wysoką gładkością powierzchni. Krótki jest też proces wykonania powłoki, gdyż wystarczy wykonać tylko jedną warstwę. Jeżeli tynki maszynowe wykonamy zgodnie ze sztuką budowlaną to nie będzie konieczności kładzenia gładzi. Minusem może być tu czas potrzebny na wyschnięcie powłoki, wynosi on w granicach tygodnia. Proces nakładania jest podobny jak u poprzedników, braki równamy, całość sprawdzamy przy użyciu poziomicy. Jeżeli chodzi natomiast o szlifowanie nierówności to musimy liczyć się z potrzebą użycia szpachli powierzchniowych. Czy tak wykonane powłoki maszynowe mają jakieś wady?

Poznaliśmy już podstawowe rodzaje tynków maszynowych, przybliżymy teraz zalety i wady tej technologii. Podstawową zaletą jest jednorodność mieszanki, dzięki czemu uzyskujemy powierzchnię o identycznych właściwościach w całym budynku. W przypadku tradycyjnie kładzionego tynku, różnice będą wynikały z poszczególnych partii przygotowanych oddzielnie w betoniarce. Kolejnym plusem jest czas potrzebny na wykonanie tynków, jest on znacznie krótszy przy wykonywaniu maszynowym. Dobrym przykładem jest tu średniej wielkości budynek użytkowy, którego otynkowanie zajmie wprawionej ekipie z agregatem do kilku tygodni. Z kolei tradycyjne tynkowanie tego samego obiektu zajmie do nawet kilku miesięcy. Dla wielu inwestorów ta różnica przesądzi o wyborze wariantu tynkowania. Jeżeli chodzi o wady to nie występują tu żadnego rodzaju problemy techniczne mogące przemawiać na korzyść tradycyjnego tynkowania. Widać to także po cenie, które tylko teoretycznie jest wyższa przy wariancie maszynowym. Tynki maszynowe są oczywiście nieco droższe, jednak koszt wynajęcia ekipy będzie znacznie niższy. Wynika to właśnie z czasu potrzebnego na wykonanie obu powierzchni. Jeśli chcielibyśmy doszukiwać się jakiejś wady to może nią być potrzeba wynajęcia agregatu tynkarskiego, jeżeli inwestor zdecydował się na prowadzenie prac we własnym zakresie.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.