Dzisiaj jest: 7.7.2022, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Drukarki 3D, a zastosowanie w przemyśle.

Dodano: 3 lata temu Czytane: 847

Według danych prezentowanych przez IDC, sektor druku 3D w Europie będzie w ciągu najbliższych lat rósł na sile. Głównym punktem zaczepienia dla branży będzie szeroko pojęty przemysł.

Drukarki 3D, a zastosowanie w przemyśle.
Według danych prezentowanych przez IDC, sektor druku 3D w Europie będzie w ciągu najbliższych lat rósł na sile. Głównym punktem zaczepienia dla branży będzie szeroko pojęty przemysł, gdyż to tu przewiduje się największe wzrosty i dostępność wdrażanych technologii i elementów wykonywanych przez specjalistyczne maszyny. Według ekspertów to tereny Europy będą głównym miejscem na rozwój technologii druku.

Szybki rozwój nowoczesnej technologii

Nakłady na druk przestrzenny będą stopniowo rosnąć, aby do 2022 roku osiągnął dynamiczny rozwój w skali 15,5% w ciągu roku. Już teraz kwoty wydawane na rozwiązania wykorzystywane do druku przestrzennego wynoszą powyżej 4 miliardów dolarów w samej Europie. Jeżeli więc postęp technologiczny będzie zgodny z przewidywaniami specjalistów to rynek w ciągu 4 lat może podwoić swoją obecną wartość. Jak wskazuje raport IDC największe środki pieniężne na wydruk 3D ponoszą kraje Europy Zachodniej. Europa Środkowa i Centralna plasuje się nieco niżej, lecz i tutaj wydatki na ten cel wynoszą 17% europejskiego rynku. Jak w tym zestawieniu wygląda Polska? W chwili obecnej prognozy kształtują się zdecydowanie słabiej, gdyż na technologię przestrzenną krajowe firmy wydają do pięciu razy mniej w stosunku do terenów Europy Zachodniej. Niemniej cały region w ciągu najbliższych czterech lat będzie rósł w tempie ponad 19% rocznie, natomiast zachód będzie rozwijał się wolniej w tempie nieco ponad 14% r/r.

Ubiegły rok przełomowy dla druku 3D?

Wszystko wskazuje na to, że 2018 rok zapoczątkował biznesową lawinę druku przestrzennego. Stał się on nieodzownym elementem, który jest wprowadzany do kolejnych branż. Przykładem mogą być tu koncerny samochodowe, które w wyniku wprowadzenie elementów drukowanych na drukarkach mogły przyspieszyć cały proces produkcyjny aut. Potencjał jest dostrzegalny także jeżeli chodzi o przetwórstwo przemysłowe, gdzie odegra ważną rolę w produkcji krótkotrwałej oraz braku konieczności posiadania dużych magazynów oraz transportu, wymaganego dotychczas w celu dostarczenia elementów. Część elementów będzie można drukować we własnym zakresie. Nowoczesne drukarki już teraz optymalizują procesy produkcyjne, co przekłada się na szybsze przetwarzanie wstępne i końcowe. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie druku przestrzennego do globalnego przemysłu, co jeszcze kilka lat temu było głównym problemem uniemożliwiającym prowadzenie szerokiej produkcji.

Gotowe elementy drogą do sukcesu w najblższych latach

Według innych danych zaprezentowanych przez Gartnera najbliższe lata będą kluczowe dla wielu firm. Rozpoczną one tworzenie wyspecjalizowanych działów zajmujących się wyłącznie ulepszaniem technologii druku przestrzennego. Idąc dalej zgodnie z prognozami aż ¼ firm rozpocznie do 2021 roku prowadzenie takich działów. Obecnie takie miejsca prowadzi gigant rynku motoryzacyjnego Rolls Royce, czy Boeing. Rozwiązaniami interesuje się także przemysł medyczny, a wykorzystanie gotowych elementów w lotnictwie najlepiej świadczy o jakości i możliwościach związanych z technologią 3D. Rynek medyczny już teraz wprowadza w swoich instytucjach jednostki zajmujące się opracowywaniem i tworzeniem gotowych modeli narządów np. serca lub stawów. Możliwe jest wtedy prowadzenie nauki i ćwiczeń jak na żywym organizmie człowieka. Natomiast przemysł lotniczy już teraz może poszczycić się pierwszymi projektami silników, gdzie ponad 1/3 elementów to właśnie wydruk przestrzenny. Jak się szybko okazało taka produkcja jest znacznie tańsza od tradycyjnych elementów. Podobnie wygląda kwestia przemysłu odzieżowego, gdzie największy marki takie jak Adidas, Nike decydują się na wprowadzanie pierwszych prototypów obuwia drukowanego, a nie szytego. Kwestią czasu jest więc wdrożenie tejże technologii do innych dziedzin przemysłu, także budowlanego. Zobacz także: Pozwolenia i zgody przy budowie hal stalowych.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.