Dzisiaj jest: 7.7.2022, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Rosnące ceny działek budowlanych w 2019 roku.

Dodano: 3 lata temu Czytane: 3473

Inwestorzy szukający terenów pod zabudowę z niepokojem spoglądają na rosnące słupki cenowe za zakup gruntu.

Rosnące ceny działek budowlanych w 2019 roku.
Inwestorzy szukający terenów pod zabudowę z niepokojem spoglądają na rosnące słupki cenowe za zakup gruntu. Przeciętna cena za metr kwadratowy terenu pod budowę domu wzrosła z początkiem bieżącego roku o 10%. Jak pokazują informacje podane na stronie Polskiej Agencji Prasowej, zeszły rok był pierwszym w ciągu ostatnich lat okresem, kiedy to ceny działek poszły w górę. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Ten rok jest bardzo zbliżony do ubiegłego jeżeli chodzi o koszty zakupu terenu pod budowę, zauważalny jest jednak stopniowy wzrost cen. Średnia cena metra kwadratowego gruntu o powierzchni 1 – 2 tys. mkw wzrosła dotychczas o ponad 10% w skali rocznej. Ubiegłe lata nie wskazywały takiej zmiany, rok 2016 i 2017 notowały spadki cen odpowiednio o 0,8% oraz 2,8%. Analitycy rynku nieruchomości wskazują na pewne powody, które zadecydowały o spadkach w poprzednich latach. Zainteresowanie nabywców działkami było wówczas zdecydowanie mniejsze. Deweloperzy inwestowali w budowę nowych osiedli, na które posiadali już wykupione tereny pod zabudowę. Dzięki temu mogli bez problemu spełnić oczekiwania klientów, bez narażania się na dodatkowe koszty związane z rosnącym popytem. Rok ubiegły był w tej kwestii przełomowy, rozpoczął się bum na budowę własnych domów. Tegoroczny styczeń przyniósł niespotykane od dawna zainteresowanie Polaków zakupem gruntu pod budowę własnego domu. 

Według statystyk największą popularnością cieszą się grunty o powierzchni od 500 do 2000 mkw. Zaskoczenia nie ma natomiast jeżeli chodzi o ceny za działki w określonych województwach. Najdroższe grunty znajdziemy wciąż w województwie mazowieckim, gdzie metr kwadratowy gruntu to koszt 218 zł. Nieco niżej plasuje się Małopolska (120 zł za mkw.). Znacznie mniej zapłacimy za tereny położone w województwach lubuskim i warmińsko – mazurskim, odpowiednio 56 i 67 zł.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.