Dzisiaj jest: 7.7.2022, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Zapotrzebowanie na magazyny przemysłowe rośnie.

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1274

Ostatnie dwa lata są przełomowe jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na hale do celów magazynowych i logistycznych.

Zapotrzebowanie na magazyny przemysłowe rośnie.
Ostatnie dwa lata są przełomowe jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na hale do celów magazynowych i logistycznych. Liczba dostępnych obiektów tego typu w Polsce wzrosła o 40 procent, a tempo prowadzonych inwestycji pozwala przypuszczać, iż w najbliższych latach będziemy obserwować podobną tendencję. Hale wykorzystywane jako powierzchnie biurowe, magazyny, czy miejsca produkcji stały się nieodzownym elementem krajowego przemysłu.

Ubiegły rok wskazuje na kierunek rozwoju przestrzeni magazynowych, gdyż spadek powierzchni pod tego typu obiekty spadł w stosunku do 2017 roku jedynie o 200 tys. mkw., a całkowity obszar powierzchni pod zabudowę magazynową wyniósł 2,2 mln mkw. Dzięki takim wynikom udało się osiągnąć 40 – procentowy wzrost, co daje całkowitą zabudowę na poziomie 15,7 mln mkw pod koniec ubiegłego roku. Tereny najchętniej wybierane pod inwestycje w hale przemysłowe to wciąż niezmiennie Polska Centralna, gdzie znajdziemy duże inwestycje takie jak: Panattoni Park Stryków II, budynek Zalando w Głuchowie, Central European Logistics Hub, czy P3 Piotrków. Tylko na terenie Polski Centralnej w jeden rok udało się zwiększyć rynek zabudowy o niespełna połowę. Niewiele słabiej wypada w tym zestawieniu rozwojowa Łódź, gdzie w ubiegłym roku przekazano do użytku równo 780 tys. mkw. Jak wskazuje ekspert BNP Paribas Real Estate Poland Igor Rogulski, taki stan rzeczy sprawia, że środkowy rejon kraju pozostaje niedoścignionym wzorem jeśli chodzi o liczbę inwestycji tego typu.

Wysoki popyt na powierzchnie magazynowe jest dostrzegalny także po malejącym współczynniku ilości pustostanów. Uwidacznia to zainteresowanie inwestorów w tworzenie nowych budynków, które spełniają potrzeby wielu branż. Aktualnie na terenie kraju budowane są obiekt o całkowitej zabudowie blisko 1,9 mln metrów kwadratowych, co daje wyjątkowy wynik w skali roku. W wyścigu o halowy prym na europejskich rynkach, Polskę wyprzedzają tylko państwa takie jak: Niemcy, Francja oraz Wielka Brytania. W ilości popytu netto na tereny magazynowe plasujemy się więc na wysokim czwartym miejscu. Eksperci rynkowi wskazują też na wysoki współczynnik umów przednajmowych, gdyż aż 68% budowanych obiektów została już wynajęta. Dużym zainteresowaniem cieszę się przede wszystkim hale dostosowane do indywidualnych wymagań klientów. Interesujący jest też fakt, iż duże obszary inwestycyjne znajdziemy również na terenie Górnego Śląska, gdzie terenów pod magazyny wyniosła w zeszłym roku ponad 488 tys. mkw.

Rosnące koszty najmu

Zwiększone ceny materiałów budowlanych, ciągły popyt na obiekty oraz rosnące koszty pracy przyczyniły się do zwiększenia cen za wynajem. Przeciętne koszty najmu w zeszłym roku wzrosły, jednak nie jest to wysoki stopień podwyżek. Wynika to przede wszystkim z dostępności nowych hal pod wynajem. Stawki za wynajem są wciąż najwyższe w Warszawie, im dalej od stolicy, tym ceny są niższe. Zobacz także: Rosnące ceny działek budowlanych w 2019 roku.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.