Dzisiaj jest: 7.7.2022, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Małe i średnie firmy napędzą ekspansję usług budowlanych?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 853

Dostępność cenowa i jakość usług budowlanych realizowanych przez krajowe firmy budowlane sprawia, że stają się one silnikiem napędzającym eksport.

Małe i średnie firmy napędzą ekspansję usług budowlanych?
Dostępność cenowa i jakość usług budowlanych realizowanych przez krajowe firmy budowlane sprawia, że stają się one silnikiem napędzającym eksport. Jak wskazuje firma badawcza Spectis tak dobrych statystyk nie było już od lat. Według raportu pod nazwą „Firmy budowlane w Polsce 2018 – 2022”, realizowane usługi budowlano – montażowe prowadzone poza granicami kraju osiągnęły łączną wartości w granicach 6,5 mld złotych.

Dotychczas głównym podmiotem wypracowującym najlepsze wyniki w tym zakresie były duże firmy budowlane. Obecnie ciężar spoczywa na barkach mniejszych, lecz wyspecjalizowanych przedsiębiorstw. W swoim porównaniu firma badawcza Spectis przeanalizowała aż 40 firm budowlanych na przestrzeni kilku ostatnich lat. Tak dobry wynik może zaskakiwać, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę lata 2011-2015 oraz 2016-2017. Ten ostatni okres osiągnął wysoką aktywność eksportu krajowego wśród firm budowlanych o 19 i 16%. Zdecydowanie wzrósł współczynnik sprzedaży zagranicznej w produkcji montażowo – budowlanej wśród przedsiębiorców zatrudniających więcej niż 9 pracowników. Osiągnięto tu 7 – procentowy udział, co jest wynikiem jakiego nie było od ponad 10 lat. Wśród rynków zbytu dla polskich usług budowlano – montażowych znajdziemy przede wszystkim Niemcy, które odpowiadają za ½ otrzymywanych zleceń. Równie istotne i silne rynki to Szwecja i Belgia, gdzie zwiększa się współczynnik otrzymywanych zamówień. Interesujący jest jak już wcześniej wspomnieliśmy wynik niezbyt dużych firm, które regularnie uczestniczą w oferowaniu i świadczeniu usług na zagranicznych rynkach. Przestój jest obserwowany o dziwo wśród największych graczy, z których zaledwie połowa uczestniczy w bieżących inwestycjach prowadzonych na terenie Europy.

Eksport usług budowlanych przestał być mocną stroną dla wielu dużych podmiotów. Ostatnie lata są w tym zakresie dalekie od ideału dla firm takich jak: Mostostal Warszawa, Budimex, Polimex Mostostal. Znajdowanie nowych rynków zbytu przez gigantów nie zawsze jednak kończy się powodzeniem, na co wskazują wyniki ostatnich lat. Niemniej jednak istnieją w branży budowlanej przedsiębiorstwa decydujące się na odważny krok i podbój europejskiego rynku usług. Poszukiwania zwieńczone sukcesem są o tyle ważne, iż eksperci wskazują na zastój możliwy po roku 2020, kiedy to liczba inwestycji krajowych może nie być zadowalająca. Wówczas szukanie nowych, zagranicznych kontraktów będzie kluczowym zadaniem i to zarówno dla największych podmiotów, jak i tych mniejszych, stanowiących obecnie o sile polskiego eksportu prac budowlano – montażowych. Aktualnie dużych inwestycji realizowanych za granicami Polski nie brakuje. Przykładem może być ogromna inwestycja prowadzona na terenie Indonezji, gdzie stawiane są dwa bloki węglowe o wartości blisko 850 mln zł netto, czy też montaż instalacji elektrycznych w elektrowni jądrowej Okiluoto 3 w Finlandii.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.