Dzisiaj jest: 7.7.2022, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Nitowanie cienkich blach i użyteczność nitów zamiast spawania.

Dodano: 3 lata temu Czytane: 2453

Nitowanie jest wciąż skuteczną metodą na łączenie ze sobą elementów konstrukcyjnych. Wiele powstających inwestycji jest realizowanych przy użyciu spawania.

Nitowanie cienkich blach i użyteczność nitów zamiast spawania.
Nitowanie jest wciąż skuteczną metodą na łączenie ze sobą elementów konstrukcyjnych. Wiele powstających inwestycji jest realizowanych przy użyciu spawania, jednak budownictwo przemysłowe nie zapomina o sprawdzonym rozwiązaniu jakim jest użycie nitów do tworzenia trwałych połączeń. Technika ta pamięta zamierzchłe czasy, kiedy to wykorzystywane metody były jeszcze niedopracowane. Aktualnie nity znajdziemy w wielu obiektach, gdyż ta forma łączenia materiałów potrafi zaskoczyć do dziś swoją jakością.

Metoda takiego scalania konstrukcji polega na łączeniu ze sobą dwóch lub więcej elementów. Mogą to być w zasadzie dowolne materiały takie jak drewno, czy tworzywo sztuczne. Często jednak nitowanie wykorzystywane jest do tworzenia stalowych konstrukcji, łączenia ze sobą blach, wykonywania łączeń dla wsporników, czy dźwigarów. Sposób ten bywa niezastąpiony w realizacji inwestycji przemysłowych, gdzie liczy się jakość i czas potrzebny na wykonanie zadania. Na nity trafimy przy realizacji dużych zbiorników stalowych, gdzie w prosty sposób połączymy nieco bardziej giętkie elementy w jedną całość. Obecna technika nitowania w niczym nie przypomina swojego dawnego wzorca. Niegdyś proces ten był niezwykle czasochłonny ze względu na technologię, która wymagała wiercenia otworów w obu łączonych elementach i dopiero wówczas ich scalania przy użyciu nitów oraz zakuwki. Ręczne tworzenie łączeń było procesem niezwykle żmudnym przy wykorzystaniu siły młota dobijającego oraz stempla do nitowania. Dopiero w XIX wieku angielski inżynier William Fairbairn stworzył maszynę do nitowania, która odmieniła na zawsze dotychczasowe metody scalania materiałów. Aktualnie wykorzystywane maszyny charakteryzują się wyjątkową wygodą i szybkością działania. Na rynku znajdziemy urządzenia posiadające napęd, które zdecydowanie przyspieszają pracę.

Istnieją również tańsze, ręczne modele wykorzystywane przy mniejszych realizacjach. Wykorzystywane w fabrykach i magazynach urządzenia posiadają już mechanizm pneumatyczny, przez co możliwe jest ich używanie w szeroko pojętym przemyśle. Automat generuje jednostajną siłę docisku, co przekłada się z kolei na identyczny efekt dla każdego połączenia. Bardzo podobnym i jeszcze bardziej wygodnym wariantem są nitownice akumulatorowe. Dzięki nim możliwa staje się praca w miejscach, gdzie trudno o dostęp prądu. Łatwiej jest także o manewrowanie urządzeniem, za co odpowiedzialny jest brak dodatkowego przewodu. Musimy jednak pamiętać, że nitownica akumulatorowa cechuje się nieco mniejszą siłą zacisku. Najnowsze maszyny to nitownice numeryczne CNC, dzięki którym możliwe jest wgrywanie własnych punktów do łączenia. Jest to o tyle przyjazne rozwiązanie, że umożliwia przegląd bazy danych dla poszczególnych elementów i prosty wybór techniki łączenia dla potrzeb danej inwestycji. W dobie wymagań XXI wieku wiele przedsiębiorstw zostało wyposażone w nitownice obsługiwane przy użyciu robotów. Możliwe jest osiąganie bardzo wytrzymałych połączeń przy jednoczesnym małym udziale czynnika ludzkiego i wyjątkowej precyzji połączeń.

Wszechstronne rodzaje nitów oraz sposób łączenia

Wraz z rozwojem przez lata technologii nitowania, powstawały również różnego rodzaju elementy łączące. Znajdziemy więc te o płaskim, krytym łebku lub posiadające kulistą powierzchnię lub soczewkową. W zależności od potrzeb część z nich połączy elementy płaskie, z kolei inne sprawdzą się dla cienkich powierzchni. Producenci nitownic zadbali również o materiały dostosowane do wymagań wielu firm. Na rynku znajdziemy nity stalowe, miedziane lub aluminiowe. Rodzaje posegregowano również na charakterystykę połączenia: nity z gwintem, przetłoczeniowe oraz zrywalne. Nity zrywalne wciąż wymagają wiercenia otworów w poszczególnych elementach, dlatego też pomyślano o stworzeniu alternatywnych rozwiązań nie wymagających otworów. Istnieją też bardzo indywidualne modele nitów o wzmocnionej miejscowo konstrukcji. Umożliwia to szerokie zastosowanie tej technologii dla branży przemysłowej. Jeżeli chodzi o metody łączenia to wyróżniamy nitowanie na zimno lub gorąco. Chętniej wybieranym wariantem jest nitowanie na zimno, co wynika z mniej pracochłonnego czasu potrzebnego na połączenie elementów. Nitowanie na gorąco wymaga podgrzewania nitów, co z kolei wydłuża cały proces i wymaga też uwzględnienia charakterystyki samych materiałów. Nie wszędzie możliwe jest rozgrzanie łączników do temperatury 100 stopni Celsjusza, gdyż może ona odkształcić i osłabić łączoną konstrukcję.
 
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.