Dzisiaj jest: 7.7.2022, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Łączenie elementów konstrukcji stalowych.

Dodano: 3 lata temu Czytane: 2959

Skuteczne połączenie elementów konstrukcyjnych jest niezbędne jeżeli chcemy mówić o bezpieczeństwie w budynkach przemysłowych.

Łączenie elementów konstrukcji stalowych.
Skuteczne połączenie elementów konstrukcyjnych jest niezbędne jeżeli chcemy mówić o bezpieczeństwie w budynkach przemysłowych. Połączenia elementów stalowych znajdziemy w budowlanych konstrukcjach, obrabiarkach, częściach maszyn wielkogabarytowych. Wszędzie tam potrzebne jest zestawienie ze sobą części w sposób trwały i efektywny.

W przypadku maszyn przemysłowych konieczne jest bardzo dokładne zestawienie ze sobą wszystkich elementów składowych. W zasadzie to sztywność takiego połączenia decyduje o właściwym działaniu urządzeń. Wyróżniamy dwie metody na połączenie ze sobą poszczególnych elementów budynków lub maszyn: połączenia spawane i połączenia śrubowe. Postęp technologicznych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat sprawił, że łączenie elementów przy użyciu spawania pozwala uzyskać wytrzymałość porównywalną do fabrycznego łączenia ze sobą elementów. Dlatego też aktualnie stosowane rozwiązania spawalnicze w konstrukcjach stalowych spełniają odpowiednią jakość, zgodną z eurokodem. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu spoiwa o pewnych cechach mających realny wpływ na parametry mechaniczne takie jak wytrzymałość zmęczeniowa, mechaniczna, czy obróbka cieplna. Dla obiektów przemysłowych takich jak wiadukty, elementy konstrukcyjne (nośne) wykorzystuje się spawanie podlegające normie EN-PN. Dzieli ona spawanie na trzy kategorie pod kątem jakości spoin: B, C oraz D. Klasa B jest pod względem jakości i dokładności najlepsza. Symbole literowe w tej normie określają jakość wykonania, a nie właściwości samych spoin. Skuteczne połączenie spawalnicze to takie, gdzie nie występują wszelkiego rodzaju błędy: pojawienie się pęcherzy powietrza, za krótka ilość położonej spoiny, zbyt duży przetop lub jego brak. Metoda ta może być szczególnie skomplikowana ze względu na miejsca prowadzenia prac. Niektóre maszyny oraz budynki posiadają miejsca, gdzie bardzo trudno jest dotrzeć. Wówczas prowadzenie prac musi przebiegać wraz z dokładnym opracowaniem całego planu łączenia: dobór metody, spoiwa (drut, elektrody) oraz urządzenia. W przypadku budynków przemysłowych niezwykle istotne jest uwzględnienie możliwych odkształceń i naprężeń mogących wpływać na wytrzymałość poszczególnych elementów.

Połączenie elementów stalowych przy użyciu śrub to równie popularne rozwiązanie znajdujące zastosowanie niemal w każdej branży. Połączenie śrubowe wykonuje się przy użyciu śrub sprężających zrobionych z wytrzymałej stali oraz specjalnego klucza dynamometrycznego dopasowującego moment obrotu dla danej konstrukcji. Osiągamy w ten sposób optymalny zacisk dla wybranych elementów, śruby natomiast dociskają całą konstrukcję. Wszelkiego rodzaju siły zaciskające, naprężeniowe są tu przenoszone pomiędzy strukturami części składowych obiektu poprzez tarcie. Podstawowe cechy przemawiające na korzyść połączeń śrubowych to przede wszystkim: wytrzymałość na zmęczenie materiału, sztywność, wykluczenie przesuwania się fragmentów w miejscu łączenia. Tego typu łączenia wykorzystujące śruby ułatwia ograniczenie  łączników na zestawienie ze sobą całej konstrukcji, co z kolei przekłada się na czas potrzebny na realizację poszczególnych zadań. Podobnie jak w przypadku spawania, tak i tutaj niezbędny jest bardzo szczegółowy nadzór. Ma to miejsce przede wszystkim przy obiektach stalowych wielkogabarytowych, gdzie konieczne jest zastosowanie właściwych śrub zgodnie z projektem. Wszelkie odstępstwa takie jak wybór śrub niższej jakości, zbyt krótkich lub o innej średnicy niż wynika to z założeń, może skutkować osłabieniem parametrów nośności takiego połączenia.

Wbrew pozorom proces wyboru odpowiednich śrub nie jest tak trudny, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Stalowe konstrukcje nośne są zwykle produkowane przez określone firmy, które zalecają użycie określonych połączeń dla swoich konstrukcji. Niezbędne może się okazać próbne łączenie elementów, co niweluje czas potrzebny na wykonanie finalnej inwestycji i eliminuje część błędów mogących mieć opłakane skutki dla trwałości takiej konstrukcji. Jeżeli chodzi o czas potrzebny na wykonanie obu połączeń to zazwyczaj znacznie szybciej zestawimy obiekt przy użyciu połączeń śrubowych. Finalnie jednak okres potrzebny na połączenie wybranych elementów będzie zależny od wielu czynników. Przykładem jest konieczność wiercenia w części konstrukcji otworów, co w połączeniu z potrzebą próbnego zestawienia mogą znacznie wydłużyć oddanie inwestycji do użytku. Dobrze jest na początkowym etapie realizacji procesu konstrukcyjno – technologicznego wybrać jedną metodę dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Zmiana metody łączeniowej w trakcie już podjętych prac będzie wymagała poświęcenia wielu godzin na ustalenie nowego projektu, przyniesie za sobą również dodatkowe koszty. Najważniejsza w tym procesie jest dogłębna ocena konstrukcji i potrzeby zastosowania konkretnych łączników. Powinniśmy się więc kierować zarówno względami ekonomicznymi, jak i praktycznymi (zgodnością z projektem).
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.