Dzisiaj jest: 7.7.2022, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Optymistyczne prognozy dla produkcji przemysłowej.

Dodano: 3 lata temu Czytane: 823

Zapotrzebowanie na pracowników w sektorze przemysłowym ciągle rośnie. Aktualnie co czwarta firma zajmująca się produkcją chce w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie.

Optymistyczne prognozy dla produkcji przemysłowej.
Zapotrzebowanie na pracowników w sektorze przemysłowym ciągle rośnie. Aktualnie co czwarta firma zajmująca się produkcją chce w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie. To pokazuje silny rozwój z jakim mamy do czynienia w ostatnich pięciu kwartałach, gdzie obserwujemy stale zwiększone zapotrzebowanie na pracowników. Za analizę rynku jest odpowiedzialna firma ManpowerGroup, która prześledziła 10 sektorów. Analiza jest naprawdę szczegółowa, warto przyjrzeć sie jej bliżei i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Obecnie branża produkcji przemysłowej znajduje się na wysokim trzecim miejscu w rankingu dotyczącym prognozowanych wyników rekrutacji dla nowych pracowników. Oznacza to więc, że właśnie ta gałąź przemysłu znalazła się wśród trzech największych sektorów, gdzie firmy rekrutują największą liczbę pracowników. Świadczy to o optymizmie zarówno po stronie pracowników poszukujących zatrudnienia, jak i pracodawców chcących znaleźć jak najlepszych kandydatów zgodnie z potrzebami firmy. Według prognozy dotyczącej zatrudnienia, pracodawcy zatrudniających pracowników w sektorze przemysłowym określają prognozę netto dla zatrudnienia po korekcie sezonowej na poziomie plus 22%. W skali kwartalnej wskaźnik ten wzrósł o 1 procent, natomiast w skali rocznej spadł o 3%. W dalszej części raportu zauważalna jest zwiększona chęć tworzenia nowych miejsc pracy w miesiącach od kwietnia do czerwca tego roku. Na taką potrzebę wskazuje 24% pracodawców, natomiast 66% analizowanych firm nie zamierza dokonywać zmian w tym zakresie. Jedynie 1% przebadanych przedsiębiorstw planuje w najbliższym czasie redukcję etatów. W porównaniu do ubiegłego kwartału, ostatni wskaźnik spadł o 5 punktów procentowych, co pokazuje duże zapotrzebowanie firm na nowych pracowników.

Jacy pracownicy mogą liczyć na zatrudnienie w sektorze produkcji przemysłowej?

Zapotrzebowanie na pracowników będzie dotyczyło nie tylko stanowisk zajmujących się bezpośrednią pracą na liniach produkcyjnych, ale też stanowisk czysto technicznych zajmujących się automatyzacją procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Automatyzacja jest gałęzią, która coraz szerzej poczyna sobie w wielu firmach stawiających na wydajność i usprawnienie procesów produkcyjnych. Miejsc pracy nie zabraknie dla inżynierów, operatorów i mechaników, automatyków, ale też dla pracowników obsługi magazynów oraz transportu. Regiony o największym zapotrzebowaniu to wciąż tereny uprzemysłowione, gdzie występuje mnogość nowych inwestycji. Wyzwaniem rosnącego zapotrzebowania na pracowników będzie dla wielu firm umiejętność zatrzymania kadry pracowniczej. W związku z tym przedsiębiorcy będą chętniej korzystać z nowoczesnych form zarządzania kadrą w celu ograniczenia rotacji pracowników w firmie.

Ostrożny optymizm

Przedsiębiorcy pomimo dobrych wskaźników statystycznych patrzą w przyszłość bardzo ostrożnie. Wynika to z obaw związanych z Brexitem oraz poczynaniami na niemieckim rynku. Niemcy stają się wyznacznikiem rozwoju ze względu na silne uzależnienie polskiej gospodarki. Branżowi eksperci spoglądają w przyszłość z podobną ostrożnością, ponieważ wzrost będzie zależny przede wszystkim od konsumpcji dóbr w kraju. Jeszcze inni pokazują niespełnione w wielu firmach założenia w zakresie zatrudnienia wystarczającej liczby pracowników. Utrzymujące się duże zapotrzebowanie może więc wynikać z ciągłego, wielomiesięcznego braku wystarczającej kadry i ciągłej chęci do uzupełnienia posiadanych braków w kolejnych miesiącach. Niemniej jednak analiza regionu EMEA (Afryka, Bliski Wschód, Europa) pod kątem produkcji przemysłowej uplasowała Polskę na trzecim miejscu wśród 26 państw.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.