Dzisiaj jest: 7.7.2022, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Skuteczny wyciąg pyłów szlifierskich w dużych fabrykach.

Dodano: 3 lata temu Czytane: 922

Sprawne funkcjonowanie parków maszynowych w wielu regionach całego kraju jest zależne od systemów odpylających w trakcie prowadzonej obróbki maszynowej.

Skuteczny wyciąg pyłów szlifierskich w dużych fabrykach.
Sprawne funkcjonowanie parków maszynowych w wielu regionach całego kraju jest zależne od systemów odpylających w trakcie prowadzonej obróbki maszynowej. To systemy decydują o komforcie pracowników, mają również wpływ na poziom bezpieczeństwa na terenie zakładu. Wybór wyciągu pyłów powinien być uzależniony od technologii i materiału wybranego do obróbki.

Pył powstający w trakcie obróbki mechanicznej charakteryzuje się bardzo niewielkimi rozmiarami, co sprawia, iż efekt uboczny prowadzonych prac jest dla ludzkiego oka niewidoczny. Nie zmienia to jednak faktu, iż zgromadzony w powietrzu mikroskopijny pył może stanowić zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w takich warunkach, jak i dla maszyn znajdujących się na terenie fabryki. Długotrwałe narażenie kadry pracowniczej na takie warunki może skutkować rozwojem chorób, z kolei urządzenia mogą ulegać niepotrzebnym awariom. W skrajnych przypadkach może dojść do wybuchu poprzez długotrwałe gromadzenie się pyłów na elementach urządzeń. Zagrożenie wbrew pozorom nie dotyczy tylko substancji przyjętych z definicji jako łatwopalne. Okazuje się, że zbyt duże stężenie pyłów mącznych lub drzewnych może spowodować zapłon w wyniku iskrzenia mechanicznego. Stąd też w zakładach zajmujących się obróbką materiałów tak ważne jest zastosowanie systemu filtrującego pył.

Jak wygląda proces właściwej filtracji?

W przypadku systemu filtrującego należy uwzględnić najpierw rodzaj użytego rozwiązania oraz ilość zastosowanych filtrów. Konieczna jest tu wiedza techniczna z zakresu składu filtrowanych cząsteczek, ich stężenia, czy elektrostatyczności. Wbrew pozorom nie jest to zadanie wyjątkowo trudne, ponieważ producenci podają takie dane na karcie produktu podlegającego obróbce. To właśnie stężenie pyłu oraz jego skład decyduje o wyborze określonego sposobu filtrowania. W przypadku pyłów lepkich lub suchych i niewielkim stężeniu polecanym wariantem są filtry kasetowe. Jest to uniwersalne rozwiązanie, jednak wymaga dość częstej wymiany filtrów. Wewnątrz standardowej kasety znajdziemy filtr wstępny oraz filtr zasadniczy HEPA. W wielu fabrykach koniecznym może okazać się montaż dodatkowego filtra przeciwiskrowego, który zmniejsza ryzyko zapłonu dla wyższych stężeń pyłu w budynku. Obróbka materiałów wydzielających zapach może wymagać innego rozwiązania: filtrów gazowych z węglem aktywnym. Częsta wymiana filtrów może jednak przysporzyć wielu niepotrzebnych problemów, także tych związanych z ceną takiego rozwiązania. W dużych zakładach produkcyjnych polecanym rozwiązaniem są systemy wyposażone w filtry patronowe z możliwością automatycznego czyszczenia. Umożliwia to zachowanie czystości powietrza w budynku bez potrzeby zakupu nowych filtrów.

To rozwiązanie ma jednak pewien wymóg: pyły występujące w trakcie obróbki muszą cechować się niską kleistością. W innym wypadku w trakcie procesu oczyszczania, pyły bedą przylegać do filtrów na tyle ścisło, że utrudni to skuteczny sposób filtracji. Można jednak temu zapobiec wybierając dodatkowy dozownik z proszkiem łączącym się z pyłem, przez co możliwe jest jego odklejenie od ścianek filtra. Jeszcze innym wariantem systemów odpylających są wyciągi wyposażone w filtry kasetowe wyłapujące miałki pył oraz pojemniki na pył ciężki. Jeszcze inną opcją jest zastosowanie filtrów wykorzystujących zjawisko jonizacji pyłów oraz gazów. 

Wybór odpowiedniego systemu i jego lokalizacja

Nawet najlepszej klasy filtry będą nieskuteczne, jeżeli zakupu nie poprzedzimy dokładnym rozeznaniem w potrzebach zakładu produkcji przemysłowej. Urządzenia powinny charakteryzować się odpowiednią wydajnością dla poszczególnych rodzajów pyłu, zarówno jeżeli chodzi o przepustowość urządzeń, jak i ich moc dla odsysania pyłów. Zasadniczo od wielkości odciągu będzie zależna przepustowość i podciśnienie w wybranej instalacji. Pewne modyfikacje w tym zakresie są możliwe jeżeli chodzi o wejście układu. W praktyce oznacza to, że im bliżej miejsca wytwarzania pyłu znajduje się nasz system, tym z lepszą wydajnością końcową będzie on pracował. Oddalenie urządzeń filtrujących od źródła produkującego pył będzie wymagało zwiększenia wydajności maszyn odpylających, a co za tym idzie poniesiemy większe koszty miesięczne utrzymania. Mylny może się okazać wybór systemów odciągowych posiadających ramię ssące o wysokiej średnicy. Wówczas może się okazać, iż wybrany wariant wcale nie generuje większej mocy ssącej, z kolei zbyt wąska szczelina może powodować kłopoty w postaci szybciej zatykającego się pyłem systemu. Jak więc widzimy nie jest to zadanie łatwe i wymaga nie tylko wiedzy technicznej, ale również praktycznej. Profesjonalnym podejściem byłoby skonsultowanie wszelkich działań z ekspertami z branży, którzy zajmują się systemami wyciągowymi dla pyłów szlifierskich generowanych przez zakłady produkcyjne.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.