Dzisiaj jest: 7.7.2022, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Odzysk powietrza, czyli recyrkulacja w budynkach przemysłowych.

Dodano: 3 lata temu Czytane: 883

Wykorzystanie powietrza znajdującego się w obiektach takich jak magazyny, zakłady produkcyjne, czy hale jest możliwe przy użyciu systemów recyrkulacyjnych.

Odzysk powietrza, czyli recyrkulacja w budynkach przemysłowych.
Wykorzystanie powietrza znajdującego się w obiektach takich jak magazyny, zakłady produkcyjne, czy hale jest możliwe przy użyciu systemów recyrkulacyjnych. Pozwalają one nie nie tylko na skuteczną wymianę powietrza, lecz także odzysk ciepła. Wśród wykorzystywanych sposobów na wentylację pomieszczeń wyróżniamy m.in. wentylację mechaniczną, naturalną. 

Wentylację możemy podzielić także ze względu na metodą odprowadzania i doprowadzania powietrza w budynku. W przypadku wentylacji mechanicznej jest to system wywiewny, nawiewny lub połączenie tych dwóch systemów: nawiewno – wywiewny. Umożliwiają one stosowanie recyrkulacji, czyli korzystania z zewnętrznego powietrza oraz obecnego w budynku. Umożliwia to regulację temperatury w pomieszczeniach, ustalenie przepływu powietrza, co przekłada się na prostotę w zarządzaniu energią, jej odzyskiwaniem. Recyrkulacja umożliwia oszczędzanie eneregii, co przekłada się na kwestie ekonomiczne firmy. W praktyce wyrzucane przez system wentylacji powietrze, może ponownie trafić do nawiewu. Instalacja miesza ze sobą powietrze zewnątrz z wcześniej podgrzanym i trafia przez komorę mieszania w szczegółowo określonej ilości. Przyjmuje się, że są to dwie jednostki powietrza wewnętrznego do jednej jednostki powietrza zewnętrznego. W ten sposób minimalizujemy stratę energii, gdyż ogrzane już powietrze nie wymaga pełnego podgrzania do zapewnienia tych samych warunków wewnątrz budynku. Przekłada się to na niższe rachunki przedsiębiorstwa za energię. Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie stałej cyrkulacji wraz z wymianą i powrotem do obiegu zużytego już powietrza należy wykorzystywać w ściśle określonych przypadkach. W miejscach, gdzie ważne jest usuwanie toksycznych substancji z powietrza, recyrkulacja staje się niemożliwa.

Recyrkulacja sprawdza się jednak z zdecydowanej większości przypadków. Hale produkcyjne pozwalają na skuteczne wykorzystanie powietrza w budynku, co jest ekonomicznie słusznym rozwiązaniem. Dokładne zapisy o stosowaniu systemów recyrkulacji są dostępne w polskiej normie PN-EN 15251, a bardziej szczegółowo w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów BHP. Znajdziemy tam przede wszystkim zapisy o braku możliwości stosowania recyrkulacji w miejscach, gdzie potrzebna jest stała wymiana powietrza na nowe. Chodzi tu o przedsiębiorstwa, które posiadają budynki mogące w czasie produkcji i pracy wytwarzać niebezpieczne lub toksyczne substancje. W takiej sytuacji ponowne użycie powietrza zagrażałoby pracownikom w wyniku większego stężenia groźnych składników w powietrzu. Rozporządzenie określa również ilość zanieczyszczeń występujących w powietrzu w wyniku recyrkulacji dla hal, gdzie przebywają pracownicy. Ustawowa suma ilorazów stężeń dla wybranych substancji nie może przekraczać poziomu 0,3. Jeżeli chodzi o maksymalną temperaturę nawiewu w budynku korzystającym z recyrkulacji to dla wysokości powyżej 3,5 metra od poziomu posadzki jest to 70 stopni Celsjusza, natomiast poniżej wysokości 3,5 metra – 45 stopni Celsjusza.

Zastosowanie recyrkulacji i nowoczesne centrale wentylacyjne

Jak już wcześniej wspominaliśmy zastosowanie systemów recyrkulacyjnych jest bardzo szerokie. Takie urządzenia sprawdzą się dla wielkogabarytowych budynków: hal produkcyjnych, składów budowlanych, obiektów sportowych, magazynów. Głównym zarządcą wentylacji jest centrala wentylacyjna. Jej głównym zadaniem jest zarządzanie powietrzem wewnątrz i na zewnątrz budynku, a dokładniej proporcjami z jakimi powietrze będzie nawiewane i wywiewane z obiektu. Centrala składa się z kilku elementów: programowalnego układu sterowania, przepustnic montowanych przy komorze mieszania oraz siłowników unoszących części mechaniczne. W ramach programowania możliwe jest ustawienie minimalnych i maksymalnych poziomów temperatury, wilgoci oraz otwierania i zamykania klap. Inteligentny system może dostosować ilość powietrza zgodnie z panującymi wewnątrz i na zewnątrz warunkami. Priorytetowym zadaniem wielu przedsiębiorstw jest uzyskanie jak najlepszego współczynnika ponoszonych kosztów. Oszczędności można szukać właśnie jeżeli chodzi o odzyskiwanie ciepła z budynków przemysłowych, co umożliwiają systemy recyrkulujące. Poprawienie bilansu energetycznego budynku jest możliwe między innymi dzięki takim urządzeniom. Stały się one standardem w wielu nowoczesnych i modernizowanych obiektach.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.