Dzisiaj jest: 7.7.2022, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Ile kosztuje budowa magazynu, hali? Uwzględnij wszelkie koszty.

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1612

Podjęcie decyzji o budowie własnej hali magazynowej stawia przed nie lada wyzwaniem każdego przedsiębiorcę.

Ile kosztuje budowa magazynu, hali? Uwzględnij wszelkie koszty.
Podjęcie decyzji o budowie własnej hali magazynowej stawia przed nie lada wyzwaniem każdego przedsiębiorcę. Nie ma znaczenia jaki materiał będzie finalnie tworzył konstrukcję, gdyż zarówno metal, jak i beton będzie wiązał się z poważnymi kosztami. Należy dokładnie rozważyć zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową i w miarę możliwości unikać niepotrzebnych błędów. Warto w tym celu zdecydować jaka wielkość będzie dla nas odpowiednia, czy w przyszłości potrzebna będzie rozbudowa, jakie będą koszty wieloletniej eksploatacji budynku. Duży budynek bez wypełnienia całej przestrzeni mija się z celem, z kolei zbyt mały może nie pomieścić wszystkich potrzebnych urządzeń, materiałów, linii produkcyjnych.

Pobudowanie nowej hali jest związane z podziałem na kilka czynników ułatwiających oszacowanie wszystkich kosztów. Pierwszą kwestią jest ilość środków potrzebnych na budowę. Mowa tu o cenie przystosowania terenu (grząski teren, pofałdowany) oraz koszt dokumentacji projektowej, uzyskania stosownych pozwoleń. Kolejna sprawa to koszt budowy, czyli kwota jaką przyjdzie nam zapłacić za postawienie magazynu przy wybranym projekcie. Ostatni etap to koszty coroczne związane z naprawą, ochroną obiektu, bieżącą obsługą, ogrzewaniem itd. Po uwzględnieniu tych czynników należy uwzględnić też możliwość dalszej rozbudowy, ewentualnego przeniesienia konstrukcji, czy też rozbiórki. To daje faktyczny obraz kosztów, które możemy ponieść przy postawieniu hali. W przypadku konstrukcji betonowej o przeniesieniu oraz rozbiórce nie ma mowy, natomiast konstrukcje stalowe taką opcję umożliwiają. Dobrze jest więc także na tej podstawie dobierać materiał, z jakiego wykonany zostanie wybrany budynek.

Koszty możemy obniżyć w pewien sposób, ale wyłącznie przy określonym typie działalności. Przestrzenie magazynowe, gdzie przechowywane są produkty niepsujące się, niewymagające pod względem warunków atmosferycznych mogą być budowane jako hale tymczasowe. Są to obiekty bez fundamentów, o lekkiej konstrukcji, bez potrzeby uzyskania szerokiej liczby dokumentów. Taki budynek jest stworzony na bazie cienkich materiałów wraz z zadaszeniem. Nie sprawdzi się on jednak jako magazyn do trzymania żywności, czy też na cele biurowe. Z kolei hala murowana będzie wymagała kompletu zezwoleń, wykonania projektu. Czas utworzenia takiego magazynu rośnie i to znacznie. Zaletą jest tu przede wszystkim bezpieczeństwo przechowywanych produktów, czy możliwość skutecznego ogrzania przestrzeni. Jednym z rozwiązań jest także hala stalowa, którą stawia się na bazie metalowego szkieletu, z wypełnieniem ścian płytami złożonymi z wielu warstw. Tutaj pozwolenia także będą konieczne, natomiast konstrukcja powstanie znacznie szybciej w stosunku do betonowej. Jeśli chodzi o potrzebny budżet to najtańsze są hale tymczasowe, jednak mają sporo wady. Z kolei magazyny stalowe i betonowe będą kosztowały podobnie. Na korzyść konstrukcji metalowych przemawia fakt dowolnej rozbudowy, a także możliwość rozbiórki i sprzedaży zdecydowanej większości elementów.

Nie ma jednej konkretnej ceny budowy hali stalowej, tymczasowej, czy betonowej. Wynika to z różnych potrzeb, rozmiarów budynku, użytych materiałów, sposobu wykończenia. Każda firma specjalizująca się w budowie przemysłowej powinna uwzględniać koszty poszczególnych prac m.in. cenę projektu wraz z wyliczeniem statycznym konstrukcji stalowej, elementów takich jak rynny, płatwie dachowe, części nośne, koszty wylania fundamentów oraz dowiezienia konstrukcji na miejsce. W projekcie powinna znaleźć się informacja odnośnie właściwości całej konstrukcji oraz materiałów wykorzystanych do budowy. Przeciętna hala może więc kosztować od kilkuset tysięcy złotych netto w górę, wahania w jedną lub drugą stronę zależeć będą przede wszystkim od użytych materiałów, wielkości, czy nietypowego projektu. Zobacz także: Hale stalowe dla przemysłu. Gdzie znajdują zastosowanie?
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.