Dzisiaj jest: 7.7.2022, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Jak budować fabryki, magazyny, hale stalowe zgodnie z ekologią?

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1056

Panujące w architekturze budowlano – przemysłowej trendy zwiększają rolę ekologii w procesie powstawania obiektów. Coraz więcej projektantów skłania się przy zastosowaniu możliwie wysokiej ergonomii.

Jak budować fabryki, magazyny, hale stalowe zgodnie z ekologią?
Panujące w architekturze budowlano – przemysłowej trendy zwiększają rolę ekologii w procesie powstawania obiektów. Coraz więcej projektantów skłania się przy zastosowaniu możliwie wysokiej ergonomii takiej konstrukcji, ale też zgodności z wymaganiami środowiskowymi. Stopniowo krok po kroku technologie jak najlepszego wykorzystania przestrzeni i dopasowania się do czynników ekologicznych wdrażane są także do branży przemysłowej.

O ile obecność ekologii w budowie tradycyjnych domów jest czymś zupełnie naturalnym i w miarę prostym w realizacji, tak w przypadku dużych budynków firmowych i przedsiębiorstw wymaga dużo więcej starań na każdym etapie. Wśród czynników utrudniających właściwe zastosowanie elementów ekologicznych możemy wyróżnić dużo większą przestrzeń oraz jej nieodpowiednie, niefunkcjonalne dostosowanie. Projektanci zwracają uwagę na następujące elementy przestrzeni wewnątrz obiektów oraz na zewnątrz nich: montaż ekranów dźwiękochłonnych (chronią one przed naporem hałasu z zakładów produkcyjnych lub fabryk), dopasowanie ogrzewania z uwzględnieniem jak najmniejszej emisji gazów do atmosfery (np. ogrzewanie elektryczne, gazowe), odpowiednie doświetlenie (uwzględnienie świetlików z naturalnie wpadającym światłem słonecznym), odległość od najbliższych dróg. Niemniej istotne jest wnętrze hali stalowej lub magazynu z betonu, którego przestrzeń należałoby wykorzystać w jak najbardziej ekonomiczny sposób. Mniejszy obiekt będzie wymagał mniejszej ilości energii elektrycznej, zużytego materiału do ogrzania. To wszystko należy uwzględnić przy zachowaniu właściwości ekologicznych obiektu.

Niektóre duże zakłady inwestują w samowystarczalność w postaci biogazowni, czy instalacji fotowoltaicznych zasilających część maszyn bez względu na zewnętrzne dostawy energii. Obniża się zużycie, a więc zmniejsza się koszt. W ten sposób dbamy zarówno o portfel inwestora, jak też środowisko naturalne. Istotne jest także uwzględnienie konieczności budowy dróg dojazdowych, ale też rozplanowanie umieszczenia maszyn, linii produkcyjnych, czy optymalnego rozmieszczania towarów w przestrzeni magazynowej. Inwestorzy działający zgodnie z czynnikami ekologicznymi zwracają uwagę na obecność zwierzyny w pobliżu zakładu. Pozwala to nie ingerować w naturalną przestrzeń do życia dla dzikich zwierząt. Rozwiązaniem są tu także zabezpieczenia w postaci barier uniemożliwiających zwierzętom dostanie się na teren zakładu. Dobrym wyjściem jest montaż oświetlenia LED, fotokomórek na zewnątrz budynków, czy wyodrębnienie dla pracowników niezbędnej przestrzeni do pracy, zjedzenia posiłku, czy też pomieszczeń biurowych. To wszystko składa się na nowy, ekologiczny i zarazem ekonomiczny obraz nowoczesnych hal, zakładów przemysłowych oraz magazynów.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.